Iskolatörténet

AZ ISKOLA RÖVID TÖRTÉNETE

Az udvari gyerekek oktatásáról a XVII. sz. elejéről már vannak adataink. A tanítást prédikátor látta el. Az első fennmaradt rektori díjlevél 1760-ból származik. Udvariban partikula működött, amely a debreceni Református Kollégiumhoz tartozott.

Az Udvari partikulában 1798-ban a következő osztályok működtek: abécések, akiket betűzőknek is neveztek; a céllektorok, ők a jól olvasók; a declinisták; a grammatisták, a latin igeragozást is tanulók; a symtaxisták, akik a latin szófűzést is megtanulhatták.

Községünkben az iskolát 1948-ig az egyház felügyelte. A gyerekek iskolába való felírását és feljárását a presbiterek szorgalmazták, ellenőrizték, élükön a prédikátorral és a kurátorral. A tanítók kiválasztása is az ő hatáskörükbe tartozott. A tanítás feltételéül szolgáló iskolákat az egyház építette és tartotta karban.

Sárrétudvariban 1948-ig 6 elemi és 3 ismétlő évfolyam működött. A két világháború közötti időszakban 5 épület 9 tantermében folyt az oktatás. Az első és a hatodik osztályban együtt jártak a fiúk a lányokkal, a többi évfolyamban az egyik tiszta, a másik vegyes osztály volt. A tanteremben tudás szerint ültek a tanulók. A tanév végén a templomban voltak a nagy vizsgák. A 6. osztály végén ágendáztak. Megtanulták a Heidelbergi kátét és a református vallás fő tételeit.

1948-ban megtörtént az iskola államosítása. A közoktatást 8 évfolyamra terjesztették ki. A tanítás a központi előírásoknak megfelelően történt.

1995-től iskolánk alapfokú művészeti tagozattal bővült.

Az iskola jelenleg a Jókai Mór Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola nevet viseli.